Tüp Bebek

Günümüzde çiftlerin en çok tercih ettiği yardım alarak üreme tedavilerinden biri olan tüp bebek tedavisi, özellikle son yıllarda çeşitli nedenlere bağlı olarak bebek sahibi olamayan çiftlere yüksek oranda yardımcı olmaktadır.

Tüp bebek, uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucunda etkin sonuçlar verir hale gelmiş ve ülkemizde de giderek yaygınlaşma göstererek çiftlere bebek sahibi olma imkânı tanınmıştır. Normal yollar ile bebek sahibi olamayan evli çiftlerin en sık kullandığı yöntemlerden biri tüp bebek tedavisidir.

Tüp Bebek Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavi seçenekleri kendi arasında 6 farklı kategoride incelemek mümkündür. Bu seçenekler bazen çiftlerin kendilerine bırakılırken bazen de doktorları tarafından tavsiye edilmektedir. Peki, tüp bebek tedavi seçenekleri arasında neler yer alır? Daha yakından bakalım.

  • Tüp bebek
  • İlaçsız tüp bebek
  • Konforlu tüp bebek
  • Doğal tüp bebek
  • Hapla tüp bebek
  • Mikroenjeksiyon

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisinde genel olarak evli çiftlerde ilk yılda yüzde 80 oranında gebelik görülür. Geri kalan yüzde 20’lik kısımda ise kadın ya da erkeğe ait sebeplerle gebeliğin oluşmaması mümkündür. Öyle durumlarda genel olarak gebeliği engelleyen sebebi üzerinde araştırmalar yapılır. Kadında hormon testleri, rahim filmi, rahim içi optik cihazla inceleme ve smear testi gibi uygulamalar gerçekleşti. Erkekte ise sadece sperm testi yapılması yeterli olmaktadır. Kadın ya da erkek de herhangi bir nedenle bebeğin oluşmasını engelleyecek bir sorun tespit edildiği anda yardımcı yöntemler devreye alınır. Bu yardımcı yöntemler genel olarak aşılama ve tüp bebek olarak karşımıza çıkar.

Tüp bebek özellikle erkeklerde sperm sayısının kalitesi düşük olduğu durumlarda gerçekleştirilir. Kadında ise genel olarak tüplerin tıkalı ya da yumurtlamanın problemli olduğu durumlarda gerçekleştirilir. Genel olarak adet döneminde iğne olarak yumurtlama ilaçları yapılır. Yumurtanın gelişim durumuna göre günlük olacak şekilde iğne olarak ilaç uygulaması da yapılabilir. Bunun yanında yaklaşık 8 – 10 gün sonra yumurta büyüklüğü ortalama 17 – 20 mm olduğu sırada çatlama adı verilen iğne uygulanır. İğnenin yapılmasının ardından 36 saat geçtikten sonra özel bir merkezde ve anestezi uygulaması altında ultrasonografi ile yumurtalar toplanır. Daha sonra erkeğin de spermleri alınarak yumurtalar bir araya getirilir. Bu birleştirmenin ardından döllenmiş yumurtanın dışarıda gelişimi yaklaşık olarak 3 ile 5 gün arasında takip alınır. Hem kaliteli hem de güzel bir şekilde çoğalan döllenmiş yumurta ultrasonografi ile transfer edilir. Tabii bunun yanında iğne ya da hap şeklinde birtakım ilaçlar ile döllenmiş yumurtanın gelişim süreci desteklenir. Transfer işleminin ardından 10 gün geçtikten sonra kanda gebelik testi yapılır ve ortaya çıkan sonuç öğrenilir.

Tüp Bebek En Fazla Kaç Kez Denenebilir?

Tüp bebek tedavisinin denenmesi konusunda herhangi bir sınır yoktur. Denemeler iyi bir merkezde yapılmasına rağmen gebelik elde edilemiyorsa deneme sayısı arttıkça beklentini bir azalma meydana gelebilir. Gebeliğin oluşmaması nedenini bazen tutunamama problemi olarak ortaya çıkar ve çiftler birçok denemenin ardından gebeliğe ulaşır.

Tüp Bebekte Yaş Gebe Kalma Şansını Etkiler Mi?

Tüp bebek tedavilerinde gebe kalma şansına etki eden pek çok faktör bulunur. Bu faktörlerden en önemlisi tedavi gören kadının yaşı olmaktadır. 35 yaşın altındaki kadınlarda gebelik şansı en yüksek, 38 – 40 yaşlarında azalan ve 42 – 44 yaşlarında en düşük gebelik şansı ortaya çıkar.

Tüp Bebekte Düşük Riski Daha Mı Fazladır?

Tüp bebek tedavisi ile oluşan gebeliklerde düşük riski, normal yolla gebelik oluşumlarına göre biraz daha yüksektir. Bunun nedeni tüp bebek tedavisinden değil, tam aksine gebelik oluşumunu engelleyen problemden kaynaklı bir durumdur.

Tüp Bebek Gebeliklerinde Başlarda Oluşan Vajinal Kanamalar Normal Midir?

Gebelik oluşan hiçbir hastada vajinal kanamanın meydana gelmesi normal kabul edilmez ve öyle bir durumda mutlaka doktorla iletişime geçilmesi gerekir. Ancak tüp bebek tedavisiyle gebe kalan bir kadında başlarda vajinal kanama ya da lekelenme gibi durumların meydana gelmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Ortaya çıkan bu durum her zaman kötü gidişin bir göstergesi anlamına gelmez. Buna rağmen hastanın doktoru ile iletişime geçirmeyi ihmal etmemesi gerekir.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Kilo Vermek Gerekir Mi?

Tüp bebek tedavisine girecek bir kadının tedavi öncesi kilo vermesini olumlu sonuçlar ortaya koyduğu konusunda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Buna rağmen kadının ideal düzeyde bir kiloya ulaşması tedavi suresinin kısalmasına, kadının ihtiyaç duyduğu ilaç miktarının azalmasına ve tedavi sonucunda gebe kalınması ile düşük riskinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak isteyen kadınların genelde ideal kilolarına gelmeleri tavsiye edilir.

Tüp Bebekte Embriyo Transferi Sonrasında Cinsel Birliktelik Devam Edebilir Mi?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi gerçekleştikten sonra cinsel yaşam kaldığı yerden devam edebilir. Çünkü cinsel yaşamı gebeliğin tutunmasına herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak yumurta toplama işleminin ardından yumurtalıkların hala çok büyük olması, vajinal yol ile alınan ilaçlar ve nadir de olsa lekelenme tarzı vajinal kanamalar anne adayı için cinsel ilişki zamanlarını rahatsız edici bir duruma getirebilir.

Tüp Bebekte Ağır Kaldırma Gebeliğin Tutunmasına Yan Etki Eder Mi?

Genelde halk arasında embriyo transferi sonrası hareket etmek, seyahat etmek, öksürmek, yükseğe uzanmak, ıkınmak ve ağır kaldırmanın gebeliğin tutunmasının üzerinde olumsuz etkileri olduğu düşünülür. Ancak bu dönemde asıl dikkat edilmesi gereken doktor tarafından önerilen ilaçların düzenli bir şekilde aksatılmadan kullanılması ve yumurtalıkların aşırı derecede olması halinde büyümelerinden kaynaklı ağrı ve rahatsızlık çekilmemesi adına bol bol dinlenilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir