Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı, özellikle ülkemizde her kadın için önemli bir yere sahiptir. Bekaretin yüksek seviyede önemsendiği ülkemizde, her kadın evlilikten sonra bekaretini kaybetmek ister. Bu nedenle kadınlar evliliklerini yapana kadar kızlık zarını olması gereken şekilde korumayı amaç edinir.

Kızlık zarı, genital organın hemen girişinde ve genital dudakların arkasında yer alır. Cinsel ilişki sırasında çoğunlukla yırtılan kadar, aynı zamanda sürtünme, mastürbasyon ya da akut travma gibi durumlarda da yapılabilmektedir.

Kızlık Zarı Nedir?

Genel olarak literatürde hymen olarak adlandırılır. Halk arasında tam olarak bekaret anlamına gelir ve vekaletin sembolü olduğunu söylemek mümkündür. Kadından kadına değişiklik göstermekle beraben bölmeli zara sahip olan kadınlar cinsel ilişki sırasında bazı sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Ayrıcabu zarın herhangi bir şekilde zarar görüp görmediği jinekologlar tarafından gerçekleştirilen küçük bir muayene ile anlaşılabilir ve gerçekleştirilen muayene acısız ve ağrısızdır. Zarının zarar görmesi bazen kanama ile bazen ise kırmızı renkli bir akıntı ile belli olabilir. Ayrıca kızlık zarının olduğu durumlarda yaşanan ilk cinsel ilişki sırasında kanama oluşmayabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Zar dikiminde gerçekleştirilen işlem sadece onarma işlemi değildir. Bu operasyonda yapılan işlem vajina içerisinde uygulanan farklı cerrahi teknikler yardımı ile ilk cinsel birleşmede kanamanın meydana gelmesi için birtakım uygulamaların gerçekleştirilmesidir. Yani yapılan operasyon ile kızlık zarı eski haline almamakta ve yeni bir kızlık zarı meydana getirilmemektedir. Ayrıca kızlık zarı dikilmiş olan kişi, bir jinekolog tarafından muayene edildiğinde daha önce böyle bir operasyon geçirdiği kolaylıkla anlaşılabilir. Kızlık zarının oldukça basit bir cerrahi yöntemi ile onarılmasına ise hymenoplasti adı verilir.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri Nelerdir?

Kızlık zarı dikimi, uzun süreli ve kısa süreli onarımlar olmak üzere iki farklı şekilde incelenir. Uzun süreli onarımlar genelde henüz evlilik düşüncesi olmayan ve uzun bir zaman sonra evlilik düşünen kadınlar tarafından yaptırılır. Kısa süreli onarımla ise ortalama bir hafta içerisinde evlenecek kadınlar tarafından tercih edilir.

Uzun Süreli Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Uzun süreli dikim yöntemi “flep yöntemi” olarak adlandırılır. Bu yöntemde uygulanan işlemler sırasında vajinanın alt duvarından doku parçası çıkarılır ve bu doku vajinanın yan duvarına ekilir. Bu şekilde vajina girişinde daralma meydana gelir ve cinsel ilişki sırasında asılı konumda olan doğru parçası delinir ve kızlık zarının yırtılması anında oluşan kanamaya benzer bir kan gelmesi sağlanır. Bu dikim öncesinde veya esnasında hiçbir şekilde ağrı sızı duyulmaz.

Kısa Süreli Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman Yapılır?

Kısa süreli zarı dikimi adından da anlaşılacağı gibi kısa süreli bir kullanım için gerçekleştirilir. Kısa süreli onarımı tercih eden kadınlar, genelde evliliklerine kısa bir zaman varken bu işlemi tercih eder. Ortalama 1 hafta sonra evlenecek kadınlar tarafından tercih edilen kısa süreli zar onarımının, evlilikten bir hafta ya da 10 gün öncesinde yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Kısa Süreli Dikim Nasıl Yapılır?

Kısa süreli dikimde vajina içerisinde dikişler atılır ve bu şekilde vajinanın ağzı daraltılmış olur. Burada amaç ilk cinsel ilişki sırasında kanama meydana gelmesini sağlamaktır. Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve ortalama 15 dakika kadar sürer.

Kısa süreli dikimi ağrılı bir işlem midir?

Kısa süreli zar dikimi sırasında herhangi bir şekilde ağrı duyulmaz. Operasyonun hemen ardından normal hayatına devam edebilir ve bunun yanında hafif bir gerginlik hissetmesi normaldir.

Dikiminde esnasında Hangi Anestezi Yöntemi Tercih Edilmelidir?

Operasyonlar sırasında genel olarak lokal anestezi yeterli olmaktadır. İşlemler hastanın bilinci tamamen açık olduğu bölgesel uyuşturma yöntemi ile kolayca gerçekleştirilebilir. Ancak isteğe bağlı olarak genel anestezi yapılması da mümkündür. Genel anestezi uygulanan hastalar hafif ve yüzeysel bir uyku halinde  ameliyata girebilmektedir.

Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

Zarın her çeşidi kendine özgü bir yapıya ve özelliğe sahiptir.

  • İmperfore
  • Septalı
  • Kribriform
  • Ksentrik
  • Esnek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir