Kürtaj

Günümüzde kürtaj, çeşitli nedenlere bağlı olarak yapılır ve kürtajın halk arasındaki anlamı istenmeyen gebeliğin sonlandırılması anlamına gelir. Bir nevi kaza olarak tanımlanan istenmeyen gebelikler, bazen evlilik dışı ilişkilerde bazen de akademik kariyerde kısıtlama getirmek istemeyen kadınlar tarafından tercih edilir. Hatta bebek sahibi olmaya henüz hazır olmadığını hisseden evliliklerde dahi kürtaj gündeme gelebilmektedir. Ancak günümüzde teknolojinin bize sunduğu en ileri tekniklerden biri olan vakumlu kürtaj tekniğiyle kısa sürede bu sorunun üstesinden gelebiliyoruz. İstanbul Kürtaj.

Küretaj, evli ya da evli olmayan her çiftin başına gelebilecek istenmeyen gebeliklerde çözüm olarak görülür. Bunun yanında küretaj gerek Amerika gerekse de Avrupa ülkelerinde çeşitli yasalarla sınırlandırılmış yasal bir uygulama olarak karşımıza çıkar. Burada yasal sürecin anlamı kadının ve kadın bedenini koruma altına almaktır.

İstanbul Kürtaj

Kürtaj Nedir?

Bu işlem, herhangi bir nedene bağlı olarak istenmeyen bir gebeliği sonlandırmak adına yapılan tıbbi bir müdahale anlamına gelir. Kazımak anlamına gelen küretaj, günümüzde vakum aspirasyon tekniği uygulanarak gerçekleştirilen bir gebelik sonlandırma yöntemidir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtajın yapılmasında birden fazla yöntem kullanılır. Ancak günümüzde en kolay ve risk seviyesi en düşük yöntem aspirasyon tekniğidir. Sadece bir kez kullanılan ve ardından atılan plastik kanüller aracılığı ile gerçekleştirilir ve bunun yanında oldukça kısa sürer. Ayrıca yapılan küretajın ardından kadın kısa sürede küretaj işlemi nedeniyle ortaya çıkan şikayetlerden kurtularak günlük hayatına geri döner. Bunların yanı sıra gebelik döneminde küretaj ne kadar geç yapılırsa işlemler o derece karmaşık bir hale gelir ve risk seviyesi artar. Bu nedenle gebeliğini sonlandırmak isteyen kadın ya da çiftlerin küretaj konusunda daha erken karar vermelerinde yarar vardır.

 Kürtaj Çeşitleri Nelerdir?

Kürtaj çeşitleri kendi arasında 4 farklı başlıkta incelenebilir. Ayrıca kürtajın her bir çeşidi kadında meydana gelen birtakım sorunlar sonucunda gerçekleştirilir. Bu nedenle kürtaj çeşitleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Gebelik boşaltımı ve istenmeyen gebelikler
 • Probe
 • Revizyone
 • Endometriyal dating (günleme)
 • Vakumlu

Yukarıda belirtilen bütün uygulamalar istanbul kürtaj kliniklerimizde uygulanabilmektedir.

Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj öncesi yapılması gereken birtakım uygulamalar bulunur. Bunlardan en önemlisi yurtta için bir plan yapılmalıdır. Bu plan içerisinde kürtaj sırasında hastanın yanında refakatçi olacak kişiden doktorun belirlenmesi ne kadar hem süreç yer alır. Şimdi, kürtaj öncesi yapılması gerekenlere yakından bakalım.

 • Kürtaj öncesinde en az 5 saat önce kadar herhangi bir şekilde yiyecek ve içecek tüketilmemesi gerekir.
 • Eğer hasta sigara kullanıyorsa bu durumu daha önceden doktoruna sormalıdır.
 • Kürtajdan önce hemen tuvalete gidilmeli ve idrar yapılmalıdır. Bu operasyon öncesi mesanenin boş olması için gerekli bir uygulamadır.
 • Kürtaj öncesinde ultrason aracılığı ile gebelik değerlendirilmelidir. Bunun nedeni gebelik kesesi doktorun görmesi ve buna göre kürtaj işlemi başlaması olacaktır. Ayrıca gebelik kesesi ile izlenemiyor ya da görülemiyorsa öyle bir durumda kürtaj sırasında komplikasyon oluşma riski yüksektir.
 • Hasta sistemik bir hastalıktan dolayı ilaç kullanıyorsa bunu doktoruna mitolojisinde belirtmelidir. Ayrıca hastanın kronik bir hastalığa bulunuyorsa hastalıkla ilgili bilgileri de yine doktoru ile paylaşmalıdır.
 • Hasta kan grubunu kürtaj öncesinde öğrenmelidir.
 • Kürtaj sonrası hastane ya da klinikten eve geri dönmek için hastanın yanında mutlaka biri bulunmalıdır.

Kürtaj Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İstanbul Kürtaj kliniklerimize gelmeden önce hastanın yapması gerekenler aşağıda belirtilmiştir;

Kürtaj işleminin ardından hasta yanma odasına alınarak ortalama 45 dakika kadar dinlendirilir. Hastanın uyanması sırasında ise çoğu zaman kaslarda 5 – 10 dakikada bir ortaya çıkan kramplar ya da ağrılar meydana gelebilir. Küretaj işleminin ardından hasta genelde normal hayatına kısa sürede geri döner. Ayrıca hasta 1 – 2 saat sonra hafif olacak şekilde bir şeyler yiyebilir. Uzmanlar genelde şekerli yiyeceklerin yenilmesini tavsiye etmektedir.

Eğer küretaj işlemi genel anestezi altında yapıldıysa küretaj sonrası 6 ya da 8 saat arasında araba kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca işlemin ardından ilk birkaç gün adet sancısına benzer ağrılar görülmesi doğaldır. Böyle bir durumda doktor tarafından verilen ağrı kesiciler kullanılabilir. Doktor antibiyotik verdiği durumlarda ise ilacın kullanımı kesinlikle toprağın belirttiği şekilde gerçekleştirilmelidir.

Diğer yandan genellikle küretaj işleminde 3 – 4 gün sonra hafif derecede bir ağrı ile başlayan ve bazen birkaç gün devam eden ve toplamda 7 – 10 hafta kadar süren kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamalar normaldir ve genelde kanamalar ile birlikte ufak çapta pıhtılar da düşebilir. Tüm bunların yanı sıra küretaj yapılan gün son adet kanamasının ilk günü olarak kabul edilmektedir. Buna göre hasta yaklaşık olarak 1 ay sonra adet kanaması olmalıdır. Eğer 45 gün içerisinde adet kanaması gerçekleşmezse mutlaka doktor ile iletişime geçilmesi gerekir.

Küretaj sonrasındaki ilk 15 gün cinsel ilişkiye girmek sakıncalıdır. Ayrıca küretaj sonrasında gebelik belirtileri 3 ya da 5 ortadan kalkar. Uzun süre devam ettiği durumlarda ise hastanın doktoru ile iletişime geçmesi gerekir. Küretaj sonrasında kanamanın devam ettiği süreç içerisinde denize, havuzda ya da jakuziye girmek yasaktır. İşlemin ardından sadece ayakta olacak şekilde duş alınabilir.

Kürtaj Ne Zamana Kadar Yapılabilir?

Küretaj istemli olarak 10 haftalık gebeliklere kadar yapılabilir. Gebelik haftası hesaplanırken son adetin başladığı tarih baz alınır ve bu durum ultrason ile teyit edilir. Ayrıca ülkemizde küretaj yaptırmak için yasal sınır 10. gebelik haftası olarak belirlenmiştir. İstanbul Kürtaj kliniklerimizde bütün işlemler yasalarla sınırlandırılmıştır.

Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer?

Küretaj işlemi yaklaşık olarak 10 dakika kadar sürer ve hasta aynı gün içerisinde taburcu edilir. Günümüzde modern jinekoloji kapsamında vakum küretaj adı verilen rahim içerisinde oluşan negatif basınç yöntemi ile gebelik sonlandırma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu işlemde büyük çaplı bir plastik enjektör ucuna kandiller takılır ve bu şekilde negatif basınç oluşturur. Hep plastik kanül, tek kullanımlık olmasının yanında rahimde oluşumu ve enfeksiyon riskini en aza indirger. İstanbul Kürtaj kliniklerimizde bu işlem olduğundan basit, ve ağrısız olacaktır

Kimler Kürtaj Yaptırabilir?

Ülkemizde kürtaj 10 haftaya kadar yasaldır. 18 yaşından küçük olanların kürtaj öncesinde ebeveynlerinin onaylarını almaları gerekir. Gebeliği belirtilen yasal süreci geçen annelerin ise kürtaj olmasına izin verilmez.

 • Sağlık sorunlarının yaşanmaması adına her zaman uzman bir doktordan destek almak ve kontrollü şekilde ilerlemek faydalıdır.
 • Küçükçekmece kürtaj konusunda farklı seçenekler sunan ilçeler arasındadır.
 • Steril ve temiz ortamların kullanılması annenin mikrop kapmaması açısından önemlidir.
 • Operasyon sonrasında belirli bir süre ilaç kullanmak, kısa zamanda iyileşebilmek açısından yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir